Joihinkin Otavan lukion oppimateriaalisarjoihin on saatavana Abittiin sopivia kokeita. Saat ne käyttöösi Opepalvelusta. LOPS21-paketit sisältävät Abittiin ladattavan tiedoston (joissain paketeissa on useita ladattavia tiedostoja), mallivastaukset ja tuotteen tiedot. Tehtävät ja aineistot ovat transfer.zip-tiedostossa, jonka voi ladata Abittiin.
Toimi näin:
- Lataa Abitti-koepaketti (.zip) omalle koneellesi Opepalvelusta. Ladattu zip-tiedosto tallentuu oletuksena Ladatut tiedostot -kansioon.
- Pura lataamasi koepaketti klikkaamalla zip-tiedostoa hiiren oikealla painikkeella ja valitse ”Pura kaikki”.
- Löydät puretusta kansiosta Abittiin ladattavan zip-tiedoston (transfer.zip-tiedosto) TAI useita Abittiin ladattavia zip-tiedostoja (esim. kuuntelukoe, sanastokoe jne.) sekä mallivastaukset ja tuotteen tiedot.
- Kirjaudu Abittiin.
- Valitse Tuo koe (.zip)
- Hae koneeltasi purkamasi kansio ja sen alta transfer.zip-tiedosto, joka sisältää koetehtäviä.
- Voit poistaa, muokata ja lisätä omia koetehtäviä. Voit myös kopioida Otavan kokeeseen tehtäviä toisesta Abitti-kokeesta tai kopioida Otavan kokeen tehtäviä toiseen Abitti-kokeeseen. Siirrettäessä tehtäviä kokeiden välillä on tarkistettava huolellisesti, että mahdolliset tehtävään kuuluvat aineistot siirtyvät kopioidun tehtävän mukana uuteen kokeeseen.
- Kun koostat koetta Abitti-järjestelmässä, aloita aina lataamalla Abittiin Otavan muokkaamaton transfer.zip-tiedosto. Näin varmistat, että tehtävien aineistot pysyvät mukana kokeessa.
Kuvalliset ohjeet:
Suosittelemme Bittiniilo-ohjelmistoa
Suosittelemme Bittiniilo-ohjelmiston käyttöä Otavan Abitti-kokeiden laadintaan ja koesuoritusten arviointiin/pisteyttämiseen, joihin Bittiniilo tarjoaa lukuisia lisätoimintoja, kuten seuraavat ja paljon muuta:
KOELAADINNASSA
- Voit luoda automaattisesti pisteytettäviä produktiivisia aukkotehtäviä ja muokata Otavan luomia
- Käytössäsi Bittiniilon työkalupalkki (lihavointi, kursivointi, ylä- ja alaindeksi, taulukon luonti)
KOEPISTEYTYKSESSÄ
- Sekä Otavan että omat laatimasi produktiiviset aukkotehtävät pisteytyvät Bittiniilon avulla muutamassa sekunnissa ja näin ollen opettajana säästyt jopa tunteja vievältä ”käsityöltä”.
- Mahdollisuus muokata opiskelijoiden monivalinta- ja pudotusvalikkotehtävistä saamia pisteitä
- Kokeen esikatselunäkymä vierittyy automaattisesti pisteytettävän tehtävän kohdalle
KOKEIDEN HALLINNOINTI
- Mahdollisuus avainsanoittaa kokeita ja suodattaa avainsanojen ja niiden yhdistelmien avulla
- Mahdollisuus asettaa kokeille automaattisesti asettuva vakioitu purkukoodi
ABITTI-TUKI
Tukea Abitin käyttöön saat tarvittaessa osoitteesta www.abitti.fi.
Ohjeita kokeen laadintaan saat osoitteesta https://www.abitti.fi/fi/opettajat/.
Otavan asiakaspalvelu vastaa tuotteiden sisältöön liittyviin kysymyksiin. Abitti-järjestelmän kysymyksiin vastaa YTL:n Abitti-tuki: abitti (at) ylioppilastutkinto.fi.
Huom! Kaikkia Otavan digikokeiden videotehtäviä ei ole Abitti-kokeissa tekijänoikeussyistä. Videotehtävät toimivat parhaiten Chrome-selaimella.
Otavan Abitti-kokeet on muunnettu Bertta-editoriin sopiviksi 15.8.2022 alkaen. Lataa käytössäsi olevat Abitti-kokeet tarvittaessa uudelleen Opepalvelusta, jotta saat ne käyttöösi Bertta-yhteensopivina.