Yhteystiedot

Otava Oppimisen palvelut

Oppimisen palveluiden asiakaspalvelu palvelee arkisin klo 8–16
Puh. 09 156 6800
(mpm/pvm, myös jonotusaika)
asiakaspalvelu@otava.fi

Tilaukset ja tilauksia koskevat tiedustelut
Kirjavälitys Oy
Puh. 010 345 1580
kvtilaus@kirjavalitys.fi

Laskutusosoitteet:
Verkkolaskut (OVT-tunnus): 003715645960
Operaattorina toimii Basware Oyj
(välittäjän tunnus BAWCFI22)

Sähköpostitse lähetettävät laskut (vain pdf-muodossa):
KustannusosakeyhtioOtava@bscs.basware.com

Paperilaskut:
Kustannusosakeyhtiö Otava
PL 296
00026 BASWARE

Y-tunnus: 1564596-0

Otavan Kirjakauppa
Uudenmaankatu 10
00120 Helsinki
050 310 0586
kirjakauppa@otava.fi

Avoinna arkisin klo 10-17.

 

 

Myynti ja markkinointi

Myyntijohtaja Minna Sarestie
050 4131 670
minna.sarestie@otava.fi

Markkinointipäällikkö Hanna Väisänen
050 4097 138
hanna.vaisanen@otava.fi

Myyntipäälliköt

Myyntiryhmäpäällikkö Jouni Joronen
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot (Pohjois-Suomi)
050 3103 084
jouni.joronen@otava.fi

Myyntipäällikkö Timo Rantala
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot (Etelä-Suomi)
0500 602 406
timo.rantala@otava.fi

Myyntipäällikkö Piia Karlsson
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot (Etelä-Suomi)
040 565 2550
piia.karlsson@otava.fi

Myyntipäällikkö Ulla Timonen
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot (Keski- ja Itä-Suomi)
0400 219 226
ulla.timonen@otava.fi

Myyntipäällikkö Tomi Wallin
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot (Länsi-Suomi ja Keski-Pohjanmaa)
0400 765 657
tomi.wallin@otava.fi

Tarkista alueesi myyntipäällikkö alla olevasta kartasta


  • Kainuu

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntiryhmäpäällikkö Jouni Joronen
    050 3103 084
    jouni.joronen@otava.fi

  • Keski-Pohjanmaa

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Tomi Wallin
    0400 765 657
    tomi.wallin@otava.fi

  • Lappi

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntiryhmäpäällikkö Jouni Joronen
    050 3103 084
    jouni.joronen@otava.fi

  • Pohjois-Pohjanmaa

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntiryhmäpäällikkö Jouni Joronen
    050 3103 084
    jouni.joronen@otava.fi

  • Etelä-Pohjanmaa

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Tomi Wallin
    0400 765 657
    tomi.wallin@otava.fi

  • Varsinais-Suomi

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Tomi Wallin
    0400 765 657
    tomi.wallin@otava.fi

  • Pohjanmaa

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Tomi Wallin
    0400 765 657
    tomi.wallin@otava.fi

  • Satakunta

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Tomi Wallin
    0400 765 657
    tomi.wallin@otava.fi

  • Etelä-Savo

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Ulla Timonen
    0400 219 226
    ulla.timonen@otava.fi

  • Keski-Suomi

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Ulla Timonen
    0400 219 226
    ulla.timonen@otava.fi

  • Pirkanmaa

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Ulla Timonen
    0400 219 226
    ulla.timonen@otava.fi

  • Pohjois-Karjala

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Ulla Timonen
    0400 219 226
    ulla.timonen@otava.fi

  • Pohjois-Savo

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Ulla Timonen
    0400 219 226
    ulla.timonen@otava.fi

  • Kymenlaakso

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Timo Rantala
    0500 602 406
    timo.rantala@otava.fi

  • Kanta-Häme

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Piia Karlsson
    040 565 2550
    piia.karlsson@otava.fi

  • Ahvenanmaa

     

    Inka Hedman Läromedelschef, svenskspråkig utgivning
    Tfn +358 407322171
    inka.hedman@otava.fi

  • Etelä-Karjala

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Timo Rantala
    0500 602 406
    timo.rantala@otava.fi

  • Päijät-Häme

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Piia Karlsson
    040 565 2550
    piia.karlsson@otava.fi

  • Uusimaa

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Piia Karlsson
    040 565 2550
    piia.karlsson@otava.fi
    Asikkala, Forssa, Hartola, Hattula, Hausjärvi, Heinola, Hollola, Humppila, Hyvinkää, Hämeenlinna, Janakkala, Jokioinen, Järvenpää, Karkkila, Kerava, Kärkölä, Lahti, Lohja, Loppi, Mäntsälä, Nastola, Orimattila, Padasjoki, Riihimäki, Sysmä, Tammela, Tuusula, Vantaa, Vihti, Ypäjä

     

    Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
    Myyntipäällikkö Timo Rantala
    0500 602 406
    timo.rantala@otava.fi
    Askola, Espoo, Hamina, Helsinki, Iitti, Imatra, Inkoo, Kauniainen, Kirkkonummi, Kotka, Kouvola, Lapinjärvi, Lappeenranta, Lemi, Loviisa, Luumäki, Miehikkälä, Myrskylä, Nurmijärvi, Parikkala, Pornainen, Porvoo, Pukkila, Pyhtää, Rautjärvi, Ruokolahti, Savitaipale, Sipoo, Siuntio, Taipalsaari, Virolahti

Otava Oppimisen palvelut

Kustannusjohtaja Teuvo Sankila
050 3737 474
teuvo.sankila@otava.fi

Kustannusjohtajan sihteeri Leena Ujainen
050 5013 651
leena.ujainen@otava.fi

Asiakaskokemuspäällikkö Minna Tuorila
040 5298 735
minna.tuorila@otava.fi

Luonnontieteet

Kustannuspäällikkö Mervi Korhonen
050 4403 948
mervi.korhonen@otava.fi

Tuotepäällikkö Kirsi Kairinen
050 5452 778
kirsi.kairinen@otava.fi

Humanistiset aineet

Kustannuspäällikkö Eeva Lahdenmäki
040 5503 140
eeva.lahdenmaki@otava.fi

Tuottaja Mari Rakkolainen
040 7326 260
mari.rakkolainen@otava.fi

Tuotepäällikkö Teppo Nevo
050 4096 195
teppo.nevo@otava.fi

Vieraat kielet

Kustannuspäällikkö Mari Kyyhkynen
050 3103 068
mari.kyyhkynen@otava.fi

Ruotsinkieliset oppimateriaalit

Kustannuspäällikkö Inka Hedman
040 7322 171
inka.hedman@otava.fi

Palveluliiketoiminta

Liiketoimintajohtaja Markku Pelkonen
050 310 3078
markku.pelkonen@otava.fi

Otava Utbildning

Inka Hedman
Läromedelschef, svenskspråkig utgivning
Tfn +358 407322171
inka.hedman@otava.fi

Otava Learning
Foreign Rights, Educational Publishing

International Sales
Mari Kyyhkynen
+358 50 3103068
mari.kyyhkynen@otava.fi